Interdyscyplinarna debata „Matka Polka dziś – wzorzec siły czy zniewolenia?”

W trakcie spotkania spojrzymy na fenomen „matki Polki” z różnych perspektyw – psychologicznej, socjologicznej i seksuologicznej.

Wzorce kulturowe są jak ukryte założenia, przyjęte z góry i uznane za oczywistość. W trakcie debaty postawimy pod znakiem zapytania przyjęty w kulturze polskiej wzorzec „matki Polki”, wzorzec macierzyństwa i kobiecości.

Czym charakteryzuje się postawa kobiety, kształtowanej przez wzorzec „matki Polki”?

Jak wzorzec „matki Polki” kształtuje seksualność kobiet?

Czy w kulturze polskiej, która nosi w sobie ślady historii powstań i wojen, nadal „śnimy” mit o matce Polce, jak powiedziałby Arnold Mindell?

Czy „archetyp matki” bądź „męczennicy”, jak mógłby nazwać go Jung, nadal w nieświadomy sposób organizuje naszą rzeczywistość społeczną i prywatną i „obliguje” kobiety i matki do przeciążania się, poświęcania i „dźwigania całego świata na swoich barkach”?

Czy przedstawiany w reklamach, kolorowej prasie, przez blogerki i celebrytki obraz matki jako superwoman, seksownej, fit, zadbanej i świetnie zarabiającej kobiety, która perfekcyjnie organizuje zajęcia pozalekcyjne dzieciom – to współczesne oblicze matki Polki? To zdrowy, czy opresyjny wzorzec?

Serdecznie zapraszam do wspólnego namysłu i rozmowy. Rozmawiajmy, debatujmy, wnośmy swój głos!

Debata należy do projektu konkursu grantowego Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu pt. „Matka Polka dawniej i dziś – archetyp, mit, wzorzec?”.

W DEBACIE UDZIAŁ WEZMĄ:

Dr Bogna Szymkiewicz-Kowalska
Dr psychologii, pracuje od ponad 30 lat w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada dyplom terapeutyczny w zakresie psychologii zorientowanej na proces wydany w Zurichu. Współzałożycielka szkoły terapeutycznej przy Polskim Towarzystwie Psychologii Procesu. Jest autorką książek „Zranione stany świadomości. O bólu, złości i nieświadomym używaniu siły w relacjach”, „Dlaczego tak trudno jest odejść. Narracje kobiet doświadczających przemocy” i współautorką wydanej w USA „Deeper into the Soul. Beyond Dementia and Alzheimer’s into the Forgetfulness Care”, a także redaktorką antologii „Psychologia procesu. Teoria i praktyka”. Prowadzi praktykę psychoterapeutyczną oraz warsztaty rozwojowe, szkoleniowe i superwizyjne w Polsce oraz w innych krajach (m.in. Włochy, Izrael). Więcej na stronie www.bogna.eu

Dr Elżbieta Korolczuk
Dr Elżbieta Korolczuk jest socjolożką, pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie i wykłada w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Bada ruchy społeczne, kategorię płci oraz rodzicielstwo. Jest współredaktorką (z Renatą E. Hryciuk) książek Pożegnanie z Matką Polką? Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce i Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka. Jej najnowsza publikacja to książka Matki i córki we współczesnej Polsce, wydana przez Universitas w lutym 2019. Dr Korolczuk jest też działaczką społeczną i komentatorką.

Dr Agata Loewe
Psycholożka kliniczna i międzykulturowa, psychoterapeutka systemowa, seksozofka, seksuolożka, założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności. Od 2009 roku współpracuje z instytucjami działającymi na rzecz równości w zakresie płci, gender, seksualności oraz relacji i dostępu do praw seksualnych człowieka. Prowadzi prywatną praktykę oraz organizuje i prowadzi zajęcia dla osób, które chcą lepiej rozumieć własną seksualność oraz profesjonalnie pomagać innym w tym zakresie. Związana ze Światową Organizacją Zdrowia Seksualnego (WAS), amerykańskim SCU oraz brytyjskim Pink Therapy.

Prowadzenie: Maja Czerwińska
Filozofka, psycholożka i psychoterapeutka w nurcie psychologii procesu.
Prowadzi praktykę psychoterapeutyczną i warsztaty rozwojowe. Autorka zintegrowanych programów rozwoju ciała, umysłu, emocji. Do obszaru jej zainteresowań należy tożsamość, kreatywność, wolność i bliskość w relacjach oraz współczesne role w związkach. Koordynowała projekty ze środków EFS, współpracowała z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami ngo w ramach aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Doświadczenie zawodowe zdobywała w ośrodkach pomocy w Szkocji. Z partnerem współorganizuje programy rozwojowe w Polsce i za granicą, w miejscach przyrodniczo cennych, gdzie prowadzi zajęcia z medytacji. Więcej informacji na stronie majaczerwinska.pl